Kadın Avukatlar Nasıl Giyinir? Avukat Kıyafeti Nasıl Olur?

Kadın Avukatlar Nasıl Giyinir? Avukat Kıyafeti Nasıl Olur?
Kadın Avukatlar Nasıl Giyinir?

Kadın ve erkek tüm avukatların giyim şekline ilişkin Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları Yönetmeliğinin 20. Maddesinde bir düzenleme getirilmiştir. Buna göre tüm avukatlar ve avukat stajyerleri görevlerini mesleğin kurallarına yaraşır kılık kıyafet ile icra ederler, duruşmalara temiz kıyafetler ve avukat cübbesi ile çıkarlar. Mesleğin kurallarına yaraşır kılık kıyafet, temiz, bakımlı, fazla abartılı ve dikkat çekici olmayan, resmi görünümlü her türlü kıyafettir. Avukat cübbesi, duruşma haricinde müvekkil görüşmesi, asilin işlemlerini vekaleten gerçekleştirme gibi durumlarda cübbe giyilemez. Avukatlık cübbesi temiz, ütülü ve yırtıksız, avukatın vücut ölçülerine uygun olmalıdır.

Avukatlar Kot Giyebilir Mi?

Avukatların mesleklerini icra ederken kot pantolon giymesi mümkündür. Avukatlık Kanunu md. 49’a göre avukatlara ve stajyer avukatlara mesleğin icrası kapsamında giyecekleri kılık kıyafet ile ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemez. Ancak kimi avukatlık büroları, stajyerlerinden belli bir biçimde giyinmelerini talep etmektedir, bu yasal bir zorunluluk değil, bir rica niteliğindedir. Ancak avukatın kılık kıyafetinin mesleğin onuruna yakışır biçimde, resmi görünümlü olması gerektiği unutulmamalıdır. Yani renkli ya da yırtık kotlar avukatlar için uygun değildir, ancak koyu renk kotlar müvekkil görüşmelerinde ve duruşma dışında adliyedeki işlerde giyilebilir. Özellikle serbest çalışan avukatlar genellikle müvekkil görüşmelerinde ya da büroda işlerini yürütürken spor şık tarzda kıyafetleri tercih etmektedir.

Avukat Kıyafeti Nasıl Olmalı?

Avukat Kıyafeti Nasıl Olmalı?

Avukat kıyafet her şeyden önce temiz, düzenli ve mesleğin ciddiyetine yakışır nitelikte olmalıdır. Avukatlar için gömlek ve kumaş pantolon iyi kıyafet seçimleri olacaktır. Kadın avukatlar için kalem etekler ve resmi görünümlü elbiseler giymek de iyi bir seçenek olabilir. Sıcak yaz aylarında kadın avukatlar kısa kollu bluzlar, erkek avukatlar ise polo yakalı t-shirtler tercih edebilir. Duruşma günleri haricinde erkek avukatların kravat takmasına gerek yoktur. Blazer ceket gibi parçalar ile rahat kıyafetler resmi görünüme kavuşturulabilir. Avukatların takıları, makyajlarının sade olması zorunlu olmamakla birlikte daha profesyonel bir görüntü için yapılabilecek tercihler arasındadır.

Avukatlar Spor Ayakkabı Giyebilir Mi?

Avukatlar mesleklerinin ciddiyeti ile bağdaştığı sürece her türden kılık kıyafeti giyebilirler. Özellikle tahliye, keşif gibi arazide bulunmayı gerektiren işlerde avukatların spor ayakkabı tercih etmesi sık rastlanan bir durumdur. Resmi kıyafetler ile uyumlu olması açısından koyu renkli ve sade model spor ayakkabılar giyilmesi önerilebilir.

Erkek Avukatlar Nasıl Giyinmeli?

Erkek avukatlar mesleğin onuruna yakışır biçimde resmi ve temiz kıyafetler giymelidir. TBB Meslek Kurallarının 40. Maddesinde erkek avukatların mevsim ve iklim koşulları izin verdikçe kravat takmaları önerilir.

İlgili İçerik: Avukatlar Mahkemede Ne Giyer?

Yorum Yap