Plaza Dili Nedir? Neden Kullanılır? Push Etmek, Set Etmek Nedir?

Plaza Dili Nedir? Neden Kullanılır? Push Etmek, Set Etmek Nedir?
Plaza Dili Nedir?

Plaza dili, çoğunluğu İngilizce kökenli kelimelerden oluşan, beyaz yakalılar olarak tanımladığımız sınıflar tarafından daha çok şirket, holding ve plaza gibi kurumsal yapılarda kullanılan dildir. Kurum içerisinde çalışanlar arasındaki iletişimi sağlamak için kullanılan plaza dilinde, kurum kültürüne uygun terimlerin yabancı dillerdeki karşılıkları tercih edilir. Karşılık geldikleri Türkçe ifadelere göre daha geniş anlamları temsil eden bu dilin içerdiği terimler her geçen gün çeşitlenmektedir.

Plaza Dili Neden Kullanılır?

Kimileri tarafından farklı ve havalı görünmek amacıyla kullanıldığı iddia edilse de kurum çalışanları, bu ifadeler ile iletişimin daha kolay bir hal aldığını düşünmektedir. Bunlara ek olarak bir dünya dili olan İngilizce ile iç içe olmalarının normal olarak bu duruma sebep olduğunu ve ifadelerin, anlatmak istediklerini tam anlamıyla karşıladığını da belirtmektedir. Birçok kişi ise bu dilin ortaya çıkışı ve gelişimini halk ve kurumsal yapılar arasındaki mesafeyi arttırma amacına dayandırmaktadır. Sıkça kullanılmasının ardından alışkanlık haline gelmesiyle plaza dilinde yer alan terimlerin sayısı daima artış göstermektedir.

Plaza dilinin kullanımına yönelik halk arasında birçok eleştiri yapılsa da kullanımı günbegün artmaktadır. Türkçe karşılığı bulunmasına rağmen İngilizce veya farklı dillere ait ifadelerin tercih edilmesi birçok kişi tarafından hoş karşılanmamaktadır. Hatta televizyon programlarına yansıyacak şekilde mizah konusu olmaktadır.

Plaza İnsanı Ne Demek?

Plaza insanı, holding ve plazaların yanı sıra büyük şirketlerde genellikle 08.00-17.00 arası çalışan, beyaz yakalılar olarak da adlandırılan kişiler için kullanılır. Kullandıkları dil gibi çalışma şartları da farklıdır.

Push Edelim Ne Demek?

Push edelim demek, ittirmek, baskılamak ve yakından takip etmek demektir. Teslim tarihi yaklaşan bir görevin veya çalışmanın en kısa zamanda sonuçlanması için üzerine düşülmesi amacıyla bu ifade kullanılmaktadır.

Toplantı Set Etmek Ne Demek?

Toplantı set etmek, toplantı düzenlemek ifadesine karşılık gelmektedir. Organize etmek, ayarlamak anlamlarına karşılık kullanılan set etmek ile toplantı organize etmeniz gerektiği belirtilmektedir.

Push Ne Anlama Gelir?

Push kavramı İngilizce’de itmek, sevketmek, baskılamak, arkasını bırakmamak, üzerine yoğunlaşmak ve yakından takip etmek gibi birçok anlamda kullanılmaktadır.

Forward Etmek Ne Demek?

Forward etmek, tarafınıza iletilen e-postaları bir başkasına iletmek veya yönlendirmek anlamında kullanılmaktadır. Forwardlamak veya forward etmek olarak karşınıza çıkabilecek olan bu ifade ile size gönderilen bir maili farklı birine göndermeniz gerekir.

CClemek Ne Anlama Gelir?

Göndermeniz gereken bir e-postada gönderdiğiniz kişiye ek olarak bilgi alması amacıyla farklı biri veya birilerini eklemeniz plaza dilinde cclemek ya da ccye eklemek şeklinde kullanılır.

Schedule Etmek Ne Demek?

Schedule, İngilizce’de programlamak ve zamanlamak anlamlarına karşılık kullanılmaktadır. Schudule etmek ifadesi ise bir toplantıyı, organizasyon veya etkinliği programlamak demektir.

Deadline Nedir?

Deadline, plaza dilinde son teslim tarihi anlamına denk gelmektedir.

Yorum Yap