Cyan Rengi Hangi Renklerden Oluşur? Cyan Rengi Kodu

Cyan Rengi Hangi Renklerden Oluşur? Cyan Rengi Kodu

Cyan rengi yeşil ve mavi renklerin karışımından oluşmaktadır. Mavi ve yeşilin karışımından oluşan renk cyan rengidir. RGB renk modelinde #00FFFF renk kodu, cyan renginin kodudur. Cyanın diğer adı camgöbeğidir ve bu renk yüzme havuzlarının döşemesinde sıkça kullanılır.

Cyan rengi, yeşil ve mavi renklerinin karışımı ile oluşmaktadır. Mavi ve yeşil ışık karışınca cyan rengindeki ışık oluşur. Cyan rengine benzeyen renkler, turkuaz, elektrik mavisi, akuamarin, deniz mavisi renkleridir. Evinizi süslerken, cyan rengi mobilyalar alarak doğa esintisini evinize getirebilirsiniz. Cyan rengi, CMYK renk sistemine dahildir.

Cyan rengi

Havuzlardaki döşemelerde bu rengi sıkça görmemizin yanı sıra, herhangi bir dekorasyonda da bu rengi görebiliriz. Bazen sahne sanatlarındaki dekorlarda da cyan rengi kullanılabilir. Cyan renginde tokaları da sıkça kozmetik sektöründe görebilirsiniz. Bazen düğün veya nişan için elbise seçen kadınlar, cyan rengindeki abiyeleri tercih edebilmektedir.

Cyan rengi, gökyüzüne yakın bir renktir, çünkü yeşil ile mavinin karışımı sonucunda elde edilir. Yeşilimsi ve mavimsi tonlarında olan bu rengin oldukça iç açıcı bir tonu olduğu görülebilir. CMYK renk sisteminden magenta rengi ise kırmızı ve mor karışımından oluşur. CMYK renk sisteminin ana renkleri, sarı, cyan ve magentadır. Bu renkler oldukça dikkat çekici tonlara sahiptir. Dekorasyon ve kozmetik sektörünün son zamanlarda ilgi duyduğu renklerdir. Farklılık arayanlar bu renklerde ürünleri satın alabilir ve kullanabilir.

İlgili İçerik: Magenta Hangi Renklerden Oluşur?

Yorum Yap