Ertesi Gün Hapı Caiz Mi? Kürtaj Sayılır Mı?

Ertesi Gün Hapı Caiz Mi? Kürtaj Sayılır Mı?

Ertesi gün hapı caiz mi? Sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Ertesi gün hapı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na göre gebelik önleyici tedbirlerini kullanarak doğumu kontrol altına almak bireysel düzeyde kaldığı ve sağlık açısından zararı olmadığı sürece caiz olarak görülür.

Uzmanların söylediği bilgiye göre doğum kontrol ve ertesi günü hapı; yüksek derece doz hormon içerdiğinden, hormonal dengesizliklere ya da adet düzensizliğine sebebiyet verir. Ayrıca döllenen yumurtanın, rahime tutunmasında engel olabilmektedir. Bu neden ile hapların doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun görülmemektedir.

Ertesi Gün Hapı Kürtaj Sayılır Mı?

Ertesi gün hapı kürtaj yöntemi ya da kürtaj sayılmaz. Yumurtayı engelleyerek istenmeyen gebeliği önler. Yumurtayı erteleyerek etki gösterdiği için gebeliği oluşmadan önce önler. Ayrıca kullanılan ilaç, yumurtlamayı geçici olarak engellediği için doğurganlık özelliğinde herhangi bir olumsuz sonuç ortaya çıkarmaz.

Kısaca ertesi hapını kullanmak caiz olarak görülür. Sebebi ise rahime düşen bir embriyo bulunmadığı için kürtaj olarak görülmez. Bu hap gebeliği sonlandırmıyor ve öyle bir durum söz konusu ise fetüse herhangi bir zararı olmuyor.

İlişkide Meniyi Dışarı Akıtmak Caiz Mi?

İlişki esnasında meniyi dışarı akıtmak caiz olarak görülür. Hadislere bakılacak olursa Hz. Peygamber (s.a.s)’in bu olaya izin verildiği görülür. Müçtehitlerin büyük bir bölümü ve hadisler esas alındığında azlin caiz olduğu, fakat bunu eşlerin anlaşarak yapması gerektiği belirtilir.

Azlin, Arapça bir kelime olup, ayrılmak ve uzaklaşmak anlamına gelir. Terim olarak; Kadın hamile kalmasın diye erkeğin meniyi dışarı akıtmasıdır. Azil; İslam’dan önce de İslam’dan sonra da kullanılmıştır.

Ertesi Gün Hapı Zararı Var Mıdır?

Piyasada birçok farklı marka bulunduğu ve içerikleri az da olsa birbirinden farklı olduğu için net bir şey söylemek doğru olmaz. Fakat bazı yan etkileri bulunur. Kadınların yaklaşık %16 kadarı kusma düzensiz kanama ve mide bulantısı şikâyeti yaşayabilir.

Bu ilaçların genelde oluşturduğu en büyük rahatsızlık adet düzensizliğidir. Ertesi gün hapının kullanım miktarına göre, günlerce hatta aylarca adet düzeni bozulabilir. Bu durumda kişide bir süre sonra psikolojik ve fiziksel yorgunluğa neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: İlişki Sonrası Karın Ağrısı Neden Olur?

Yorum Yap