Rimel ve Maskara Farkı Nedir? Maskara ve Rimel Nedir?

Rimel ve Maskara Farkı Nedir? Maskara ve Rimel Nedir?

Rimel ve maskara farkı, ilk olarak yarattıkları etkide kendisini gösterir. Maskara sadece kirpikleri kalınlaştırmak için kullanılmaktadır. Rimel ise eyeliner sınıfında olup likit yapıya sahiptir. Temel olarak aynı özellikleri göstermelerine rağmen kirpiklerde dolgunluğu yaratmak için maskara kullanımı tercih edilir. Daha etkili bir görünüm elde etmek için ise rimel kullanılmaktadır.

Rimel ve Maskara Aynı Şey mi?

Rimel ve maskara tam olarak aynı şey değildir. Ancak aralarında büyük farklılıklar da bulunmaz. Maskara sadece kirpikleri kalınlaştırmak amacıyla kullanılıyorken rimel daha hafif görünüm için kullanılmaktadır. Genel kullanımda ise rimel ve maskara ayrımı yapılmadan kullanım mümkündür.

Maskara Nedir?

Maskara, kirpiklerin güzelleştirilmesi amacıyla yaygın olarak kullanılmakta olan kozmetik ürünüdür. 1913 yılında ilk kez kullanılmıştır. Kirpikleri koyulaştırmak, kalınlaştırmak, uzatmak veya vurgulamak amacıyla tercih edilmektedir. Günümüzdeki modern maskaralar genelde üç formda bulunmaktadır. Bu formlar; sıvı, toz veya krem şeklinde olabilmektedir. Bunun yanında çoğu durumda içerik olarak temel özellikleri taşırlar. Temel pigment, yağ, mum ve koruyucuları içerirler.

Maskara kullanımı oldukça kolaydır ancak etkili görünüm yaratılması için dikkatli kullanılmalıdır. İlk olarak kirpikler temizlenmeli ve maskara fırçası kökten uç kısmı kavrayacak şekilde uygulanmalıdır. İkinci kat uygulanmasının öncesinde ise yaklaşık on saniye kadar beklenmelidir. Bekleme sonrasında ise maskara tekrar kirpiklere uygulanabilecektir. Maskaranın kullanımında temel nokta fırçanın ucu ile kirpiklere hafifçe dokunmaktır.

Rimel ve maskara farkı

Rimel Nedir?

Rimel, maskara gibi kullanılan ancak daha likit yapıda olan kozmetik ürünüdür. İlk kez 1800’lü yılların sonlarında kullanılmaya başlanmıştır. Esasında üreticisinin adını taşımaktadır. Kirpiklere uygulanır ve kirpiklerin dolgun görünüme kavuşmasını sağlar. Rimel kullanımı ile çekici ve göz alıcı bir görünüme kavuşmak mümkündür. Rimelin uygulanması için fırçası kullanılır. Fırça, rimelin bulunduğu hazneye batırılır ve yavaş bir şekilde kirpiklere sürülür. Rimelin rengi farklı tonlarda olabilmektedir. Göz bölgesine uygulandığı için rimel uygulamayı titiz şekilde yapmak gerekmektedir. Aynı zamanda göze değdirmemeye de dikkat edilmelidir. Rimeller kendi içlerinde de üretim malzemelerine göre farklılık göstermektedir. Çabuk çıkan rimel çeşitleri olduğu gibi sıvılara karşı dayanıklılık gösteren rimel çeşitleri de bulunmaktadır.

Yorum Yap