Hamileyken Nargile İçmek Zararlı Mı? Peki, Sigara İçmek?

Hamileyken Nargile İçmek Zararlı Mı? Peki, Sigara İçmek?
Hamileyken Nargile İçmek Zararlı Mı?

Hamileyken nargile içmek zararlı mı? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; Anne adaylarının hamileyken nargile ve sigara içmeleri oldukça zararlı bir durumdur. Genelde bebek bekleyen kadınlar, sigarayı bırakıp nargileye başlamaktadır. Ancak, nargilenin içerisindeki kirli duman akciğerleri zedelemeye devam etmektedir.

Sigara ve nargilenin içerisindeki kimyasallar anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Hamileyken her türlü kimyasal maddenin kullanımından uzak durulması gerekmekte ve mümkünse temelli bırakılması önerilmektedir.

Emziren Anne Nargile İçebilir Mi?

Bebeğini emzirme sürecinde olan anneler, kesinlikle nargile içmekten uzak durmalıdır. Çünkü nargilenin içerisindeki aroma vericiler ve çeşitli kimyasallar sütün kirlenmesine yol açmaktadır.

Sütü kirlenen annelerin nargile ve sigara gibi zararlı maddelerin çocuklarının gelişimsel sürecine zarar verdiğini bilmesi gerekmektedir. Hamileyken ve emzirme sürecinde kesinlikle zararlı kimyasal maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Bebeklerin biyolojik gelişim sürecinde içerisinde katkı maddesi bulunan kimyasalların zararlı olduğu söylenebilmektedir. Emziren bir anne, çocuğunun sağlıklı olmasını düşünüyorsa temenni nikotin içeren madde kullanımını bırakmak zorundadır.

Hamileyken Sigara İçmek Zararlı Mı?

Hamileyken sigara içmek bebeğin karbon monoksite maruz kalmasını sağlamaktadır. Bu durum, bebeğin kirli havayı solumasına yol açtığı ve oksijen alımını kısıtladığı için oldukça zararlıdır.

Nikotine maruz kalan bir bebeğin kalp atış hızı yavaşlamakta ve pasif içici konumuna gelmektedir. Bebek, gelişimsel sürecinde sigara gibi zararlı bir maddenin bağımlısı haline gelebilmektedir. Sigara içmek, bebeğin solunum yollarına zarar verdiği için bebek, nefes alıp vermekte zorlanmaktadır. Bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimine zarar veren nikotin maddesi zeka geriliğine yol açabilmektedir.

Hamileyken Sigara İçmek Çocuğa Zarar Verir Mi?

Hamile anneler, çocuklarının sağlığını düşünen insanlar olarak sigara gibi zararlı maddeleri bırakmak zorundadır. Hamileyken sigara içmek, bebeğin gelişimsel sürecinde solunum yollarına zarar verdiği için oldukça tehlikelidir.

Solunum yollarını tıkaması ve karbon monoksite maruz bırakması dolayısıyla hamileyken sigara içmek çocuğa zarar vermektedir. Bebeğin beynine oksijen gitmesini engelleyen sigara hem annenin hem de çocuğun sağlığı için oldukça zararlıdır. Bebeğin hem psikolojik hem de biyolojik gelişimini engelleyen nikotin maddesi fiziksel sakatlıklara yol açabilmekte aynı zamanda zeka geriliğine dahi zemin hazırlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Adet sancısı var ama adet olamıyorum

Yorum Yap