Adet Sancısı Var Ama Adet Olamıyorum Neden? Ne Yapmalıyım?

Adet Sancısı Var Ama Adet Olamıyorum Neden? Ne Yapmalıyım?

Adet sancısı var ama adet olamıyorum problemini yaşıyorsanız adet gecikmesinin nedenleri olan stres, çok zayıf olmak, aşırı kilolu olmak, Polistik Over Sendromu, doğum kontrol hapları, kronik hastalıklar, menopoz, tiroit, gebelik gibi unsurları veya hastalıklar olabilmektedir. Her insan farklı nedenlerden dolayı adet sancısı olduğu halde adet olmamaktadır.

Adet Sancısı Var Ama Adet Olamıyorum Ne Yapmalıyım?

Adet sancısı var ama adet olamıyorum sorununu çözmeniz için öncelikli olarak nedenlerini bilmek ve kendimizde bunun olup olmadığına bakmaktır. Yapılacaklar arasında başta doktor muayenesi olmak, gebelik testi yaptırmak, kullandığımız ilaçların yan etkisine bakmak, çok ağır kaldırmamak gibi aşağıda daha ayrıntılı olarak anlattığımız şeyleri dikkate almak gerekmektedir.

  • Gebelik: Eğer yakın zamanda cinsel ilişkiye girdiyseniz ve adet sancınız olduğu halde adet olamıyorsanız mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız.
  • Menopoz: Normalde kadınlarda 45-55 yaş arasında olsa da bu her zaman böyle gerçekleşmeyebilir.  İstisna durumlar olacağından dolayı erken yaşta menopoza girmekte adet olamamanın sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Aşırı zayıf ya da aşırı kilolu olmak: Aşırı kilolu ya da zayıf olmak, kadınlarda vücudun hormonal dengesini değiştirmektedir. Bu yüzden de adet gecikmesinin veya olunamamasının nedenlerden biri de budur.
  • Sinir – stresli bir yaşam tarzı: Eğer aşırı sinirli bir yapıya sahipseniz ya da sakin birisinizdir ama hayatınız da sürekli stres altındaysanız adet olamama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü adet dönemini düzen altına alan şey beynin hipotalamus bölgesidir. Kadınların bu dönemlerde yaşadığı sorunlar bölgeyi etkileyeceği için adet dönemini geciktirebilir. Ve en önemli nedenler arasındadır.
  • Tiroit rahatsızlığı: Tiroit bezlerinin çok hızlı veya çok yavaş çalışması da adet düzenini etkilemektedir.
  • Doğrum kontrol hapları: Bu hapı kullanan kadınlarda karşılaşılabilecek olan en sık sorun adet düzensizliğidir. Çünkü doğrum kontrol hapları direkt olarak yumurtalıklara etki ettiğinden dolayı bu ilaç bırakılsa bile kadınların hormonlarının düzene girmesi ya da eskiye dönmesi uzun bir süre alabilmektedir.
  • Kullanılan ilaçlar: Her ilacın yan etkisi birbirinden farklı şekilde ve vücudun farklı bölgelerinde kendini göstermektedir. O yüzden adet olamama sebeplerinden biridir.
  • Kronik hastalıklar: Doğuştan gelen ya da sonradan karşılaşılan kronik hastalıklarda adet olamamanın nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Ağır hareketler yapmak- yoğun egzersiz yapmak: Kadınlarda çok ağır kaldırmak,, ağır hareketler yapmak ya da yoğun bir egzersiz programını uygulamak adet ağrısı çekerken adet olamamalarına neden olabilmektedir.

Hamile Değilim Ama Adet Olmuyorum neden?

Hamile değilim ama adet olamıyorum sorununun nedeni, yukarıda saymış olduğumuz birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bunların dışında kadınların eğer sağlık problemleri yok ise her kadın 20 ile 35 gün süresinde ya da genelde 28 günde bir adet görmektedir. Bunun dışında çok uzun süre adet olamamak, çok kısa sürede bir adet olmak, ya da ağrı çektiği halde adet olamamak bir soruna dayalı olarak ortaya çıkar. Bu yüzden de her kadının mutlaka böyle bir sorunla karşılaştığı zaman uzmana başvurarak muayene olması gerekmektedir.

Yorum Yap