Kalçadan Yapılan İğneden Sonra Uyuşma Neden Olur?

Kalçadan Yapılan İğneden Sonra Uyuşma Neden Olur?
Kalçadan Yapılan İğneden Sonra Uyuşma Neden Olur?

Kalçadan yapılan iğneden sonra uyuşma, yanlış bir iğne yapıldıysa kalçada hissizlik ve uyuşma meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni, iğnenin sinir dokularını zedelemesidir. Fakat bazı durumlarda metabolik olarak hassas kişilerde iğneye bağlı normal bir uyuşma beklenebilmektedir.

İğne yapılırken çok dikkatli olunması gerekmekte, aksi takdirde sinir dokuları zedelenerek kalçada uyuşma hissi meydana gelebilmektedir. Şiddetli bir uyuşma yoksa normalde bir süre sonra geçmesi beklenen ağrı hissi devam ederse bir doktora görünmekte fayda vardır.

Kalçadan Yapılan İğneden Sonra Ağrı Neden Olur?

İğne yapılırken vücut kasılırsa iğneden sonra kalçada ağrı meydana gelebilmektedir. Fakat yanlış iğne yapılması durumu meydana geldiyse ortaya ciddi bir sorun çıkmaktadır.

Kalçadan yapılan iğne sürecinde kalçanızı kastıysanız veya hassas bir yapıya sahipseniz ağrı meydana gelebilmektedir. Ağrı geceleri uyutmayan bir boyuta ulaşırsa kesinlikle doktora görünmenizde fayda vardır ve yanlış iğne yapılma ihtimali yüksektir. Fakat yine de endişelenmeden, sakince düşünüp bir hekimden randevu alarak sorunun asıl kaynağını bulmak önemlidir.

Kalçadan Yapılan İğne Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Kalçadan yapılan iğne sonrasında ağrı hemen geçmiyorsa doktor muayenesi olmadan karar vermek mümkün değildir. Ağrıyan yerinizin geçmesi için evde uygulayacağınız her teknik yanlış olacağından dolayı gidip sorunun özel nedenlerini bir doktor yardımıyla keşfetmeniz gerekmektedir.

Kalçadan yapılan iğnenin sinirlere gelmiş olma olasılığı yüksek olabileceğinden dolayı dokuda uyuşma yaşanabilmektedir. Bu durumun kesin nedenlerinin tespit edilmesi için bir hekime başvurmak her daim faydalıdır.

Kalçadan Yanlış İğne Belirtileri

İğnenin vurulduğu yerde sinir dokuları varsa ve iğne sinir dokularını zedelerse yanlış iğne vurulduğunuzu kalçadaki uyuşma hissinden anlamanız mümkündür. İğnenin içeriğine göre ayakta felç denilen durum da gerçekleşebilmekte, ayak bileğini aşağı ve yukarı oynatamama durumu baş göstermektedir.

Tüm bu belirtilerin hepsinin doktora kontrol ettirilip doğruluğunun teğet ettirilmesi gerekmekte, kişisel olarak karar alınmaması önerilmektedir. Detaylandırmak gerekirse bu konuda şunlar söylenebilmektedir;

  • Bacak ve kalça kısmında hareketsizlik
  • Bacak ve kalça kısmında geçmeyen ağrı
  • Kalça kısmında geçmeyen uyuşma
  • Ayak bileğini aşağı ve yukarı hareket ettirememe
  • Kalçadan yanlış iğne belirtileri içerisinde en önemlisi; geçmeyen ağrı ve uyuşma
  • Kuvvet kaybı yaşama
  • Sinirlerde duyarsızlaşma

Kalçadan yanlış iğne belirtileri, bireyin hiç geçmeyen bir ağrı ve uyuşma yaşaması ile başlamaktadır. Bazen felç durumuna kadar gidebilen bir problem olması bakımından zaman geçmeden doktora görünmekte fayda olacağı söylenebilmektedir. Ayak bileğini aşağı ve yukarı hareket ettirememe hali de yanlış iğnenin önemli belirtileri arasındadır. Bu belirtiden sonra muhakkak doktora görünmek gerekmekte, felce kadar ilerlemesi için önlem alınması önerilmektedir. İğne yapılırken sinirlere denk getirilmemesi için ciddi bir tıbbi bilgi gerekmekte, deneyimli tıp uzmanları tarafından iğne vurulması önerilmektedir. Herhangi bir doku kaybında sağlığınızın tehlikeye gireceğini unutmadan güvenilir uzmanlara işlemlerinizi yaptırmanız önemlidir.

Yorum Yap