Hamileler Kas Gevşetici Krem Kullanabilir Mi? Voltaren veya Muscoflex?

Hamileler Kas Gevşetici Krem Kullanabilir Mi? Voltaren veya Muscoflex?

Hamilelerin kas gevşetici krem kullanması uygun değildir. Hamileler Kas Gevşetici Krem Kullanabilir Mi? Sorusu bu şekilde cevaplanabilir. Detaylara gelecek olursak; hamilelik süresi boyunca özellikle gebeliğin ilerleyen zamanlarında ağırlık merkezinin de değişmesiyle birlikte bel ağrılarında bir hayli artmalar görülür. Bu ağrıların nedeni ise fetüsün büyüyerek vücuttaki denge merkezini değiştirmesi vücudun öne doğru olan baskısının artarak bel ve çevresine etki eden yükün bel tarafından desteklenemeyecek duruma gelmesi bel ağrılarına yol açmaktadır. Gebelik dışı durumlarda kas ağrıları için hap iğne ve krem olarak tedavi edilebilirdir fakat bir gebelik durumu varsa kas gevşetici ilaçların uzman doktora danışılmadan kullanılması bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir.

Hamile İken Bele Krem Sürülür Mü?

Hamile iken bele doktorun önerdiği krem varsa sürülebilir, bunun dışında anne adayı kendi kafasına göre veya çevreden tavsiye alarak herhangi bir krem kullanması uygun değildir. Hamilelikte artarak devam eden bel ağrıları bütün gebelerin şikâyetçi oldukları konulardan biridir. Gebeliğin son aylarına doğru gelişen bebek baskı yaparak bel bölgesi kaslarında ciddi ağrılara sebep olabilir. Krem diğer ilaçlara göre daha masum görünse de sonuçta vücuda emilimi gerçekleşmektedir. Bu nedenle istenmeyen sonuçlara sebebiyet vermemek ve bebeğin sağlığını söz konusu olduğu durumlarda doktora danışmak daha yerinde bir davranış olacaktır.

Hamileyken Voltaren Sürülür Mü?

Hamileyken Voltaren sürülür mü sorusuna doktorlardan farklı açıklamalar mevcut bazı doktorlar kremin küçük bir bölgeye yani lokal olarak uygulanacağı durumlarda kullanılabileceğini söylerken bazı doktorlar gebeden gebeye değişebileceğini düşünüyorlar. Ağrı dayanılabilecek durumda ise dinlenerek uzanarak ağrıyı hafifletmek daha doğru olur fakat ağrı artık dayanılamayacak düzeyde ise bir uzmana danışarak kremi kullanmak bebeğin sağlığı için daha doğru olacaktır.

Muscoflex Duo Jel Gebelikte Kullanılır Mı?

Muscoflex Duo Jel hamilelikte kullanılmaz. Yapılan araştırmalara göre Muscoflex Duo Jel in fetüse zarar verdiğine dair gözlemlemeler elde edilmiştir bununla birlikte anne karnındaki bebeğe sağlık açısından risk yarattığı kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Hamilelikle birlikte vücutta yaşanan değişimler çeşitli ağrılara neden olmaktadır. Yine hamilelik nedeniyle bu ağrıların son bulması için çok kısıtlı ilaç kullanımı öngörülmekte ve bebeğin zarar görmemesi için ilaç tavsiye edilmemektedir. Gebelikte doğal yöntemler ile bu ağrıları hafifletmek mümkün, bu yöntemlerden bazıları şunlardır;

  • Ağrı hissedilen bölgeye veya bölgelere sıcak uygulaması,
  • Ağır fiziksel aktiviteleri azaltarak günün belli saatlerini dinlenmeye ayırmak,
  • Kama şeklindeki hamile yastıkları gece uykularını rahatlatmak için ideal tercihlerden birisi,
  • Yavaş adımlarla yürüyüş yaparak kasların güçlenmesi sağlanabilir.

Bir diğer yayın: Advantan Pomat Krem Yüze Sürülür Mü? 

Yorum Yap