İdrar Tahlili Öncesi Su İçilir Mi? Yemek Yenir Mi?

İdrar Tahlili Öncesi Su İçilir Mi? Yemek Yenir Mi?
İdrar Tahlili Öncesi Su İçilir Mi?

Tahlil öncesinde sadece su içilmekte, yemek yenmemektedir. Tahlilden 20 dakika önce tamamen dinlenilmesi gerekmektedir. Sürekli kullanılan bir ilaç var ise doktordan bu konu hakkında bilgi alınması gerekmektedir.

Takibi olan hastalar kan verme işlemlerini hep aynı saatte gerçekleştirmeye dikkat etmeli aksi takdirde zorluk yaşayabilmektedir. Sabahsa sabah, akşamsa akşam kan vermeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

İdrar Tahlili Sonrası Yemek Yenir Mi?

Tahlilden sonra yemek yemekte hiçbir sakınca bulunmamaktadır. İdrar tahlilinden önce yemek yediyseniz iki sat sonra tahlil yaptırmanız gerekmektedir.

Tahlilden sonra yemek yemek herhangi bir sorun teşkil etmediği için gönül rahatlığı ile yemek yenilebilmektedir. Tahlil yaptırırken beslenme ile ilgili bazı hastaların endişeleri bulunmakta, ancak tahlil bittikten sonra eski yemek düzenine geri dönmekte sakınca olmadığını bilmek gerekmektedir.

İdrarda Gebelik Testi Tok Karnına Yapılır Mı?

Gebelik 4-5 günse idrar testi doğru sonuç vermeyeceği için biraz beklenmesi önerilmektedir. Gebelik testi için sabah aç karnına ilk idrara bakılması gerekmektedir.

Sabah aç karnına ilk idrarınızı yaptığınız zaman gebelik testinizi kontrol etmeniz daha sağlıklı sonuç vermektedir. Doktorunuza danışarak bu işlemi uygulamanızın faydalı olacağını söylemek de mümkündür. Gebelik testi yaparken 10 gün ve üzeri bir gebelik durumunuz varsa testi uygulamanız ayrıyeten dikkate değer bir konudur.

İdrar Testi İçin Su İçilir Mi?

Kısa zamanda çok fazla su içtiğiniz zaman idrar testi sonucunuz yanlış çıkmaktadır. Bu nedenle sabah uyandığınız ilk idrarınızda tahlil yaptırmanız gerekmektedir.

İdrar tahlili öncesinde su içmenize gerek olmadığı için sabah uyandığınız ilk anda idrar testi yaptırmanız önerilmektedir. İdrarın idrar kesesinde 4 saat durması gerektiği bilindiği için bu konuya dikkat etmenizde fayda vardır.

İdrar Testi Günün Hangi Saatinde Yapılmalı?

Testi periyod süreniz geçtikten 1 hafta sonra aynı saatte yaptırmanız gerekmektedir. Sabah uyandığınız ilk idrar her zaman doğru sonuç veren idrardır. Bu nedenle, günün aynı saatinde uyandığınız bir zaman diliminde testinizi yaptırmanız önerilmektedir.

Testin doğru sonuç vermesi için sabah uyandığınızda yaptığınız idrarı baz almanız gerekmektedir. Buna göre bir önceki geceden kendinizi hazırlayarak sabah uyandığınızda testi yaptırmaya gitmeniz doğru bir davranıştır.

İlginizi Çekebilir: Kalçadan Yapılan İğneden Sonra Uyuşma Neden Olur?

Yorum Yap