Adet Döneminde Siyah Kan Pıhtısı Gelmesi Neden Olur?

Adet Döneminde Siyah Kan Pıhtısı Gelmesi Neden Olur?
Adet Döneminde Siyah Kan Pıhtısı Gelmesi Neden Olur?

Adet döneminde siyah kan pıhtısı gelmesi nedeni, kanamanın yoğun olduğu dönemde veya azaldığı dönemde rahimde kalan kanın dışarı koyulaşarak çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bu konuda endişe edecek veya kaygılanacak herhangi bir durum bulunmamaktadır.

Kanama çok olduğu zaman kanın rengi koyulaşmakta olduğu için siyah kan pıhtısı gelmektedir. Bazı durumlarda, kan az gelmeye başladığı için rengi koyulaşarak rahim ağzında beklemektedir.

Adet Döneminde Siyah Pıhtısı Gelmesi Nedenleri

Adet döneminde siyah kan pıhtısı gelmesi, yoğun kanama döneminden sonra kan renginin koyulaşmasından kaynaklanmaktadır. Kimi durumlarda, kanama azsa rahim ağzında koyu renkte kan gelmektedir.

Bazı durumlarda hormonal bozukluklar veya kişisel bir hastalığın da olması göz önüne alındığı için doktora başvurmak gerekmektedir. Demir eksikliği veya myomlardan da kaynaklanabilen bu durumun farklı nedenleri bulunmaktadır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilmektedir;

  1. Demir Eksikliği
  2. Myom
  3. Vitamin Eksikliği
  4. Doğum ve Jinekolojik Muayene

1.Demir Eksikliği

Demir eksikliği adet döneminde kanın pıhtılaşmasına yol açtığı için siyah kan pıhtısı görülebilmektedir. Demir takviyesi kullanarak bu durum önlenebilmekte ve demir ilaçları içmek kanın kırmızı renge dönmesine yardımcı olmaktadır.

2.Myom

Myom bir tümör olduğu için adet kanamalarında olduğu gibi kanama getiren bir özellik göstermektedir. Pelvik ultrason çektirerek durumun ciddiyetinin ne olduğunu öğrenmek gerekmektedir.

3.Vitamin Eksikliği

C ve K vitamini eksik olduğu zaman adet döneminde kan pıhtılaşması ve kanın siyah bir renge bürünmesine neden olmaktadır. Bu durumun tespiti için endişelenmeden önce bir doktora danışmak gerekmektedir.

4.Doğum Ve Jinekolojik Muayene

Doğum yapıldığında veya jinekolog muayenesinden geçildiğinde topaklanma ve koyu renk pıhtı gelmesi görülmektedir. 2-3 gün içerisinde geçmesi olağan karşılandığı için doğal bir neden olmaktadır.

Adetin İlk Günü Siyah Kan Gelmesi Neden Olur?

Adetin ilk günü siyah kan gelmesi nedeni, daha başlangıç olduğu için kan çok fazla yoğunlaşmamakta ve koyu renkte gelmektedir. Yoğun bir kanama dönemi varsa kırmızı renk koyulaşarak siyah olmaktadır. Rahim ağzında biriken kanın yoğunluğuna göre siyahlaştığı bilindiği için bu durum siyah renkte kan gelmesine neden olmaktadır.

Her kadının adet dönemi aynı biçimde seyretmediği için bazılarında yoğun kanama bazılarında az kanama olmaktadır. Kanamanın yoğunluğuna göre renk değişmekte ve koyu kırmızı kan topaklanarak siyahlaşmaktadır.

Kahverengi Adet Neden Olur?

Polikistik over sendromu varsa adet döneminde kahverengi adet olmaktadır. Hormonal bozukluklar ya da medikal ilaç takviyesi de bu duruma sebep olmaktadır. Kanınızın ph seviyesinde bir bozulma varsa yine kanın renginin koyulaştığı söylenebilmektedir.

Her kadının adet periyodu aynı şekilde geçmediği için rahatsızlık veren bir durum olduğunda kadın hastalıklarından randevu almak gerekmektedir. Kan pıhtılaşması ve rengin koyulaşması gibi nedenlerin yanında adet döneminde görülen düzensizlikler de kahverengi adete neden olabilmektedir.

Yorum Yap