Sevgi Nedir? Nasıl Bir Duygu? Nasıl Anlatılır? Önemi ve Felsefi Tanımı

Sevgi Nedir? Nasıl Bir Duygu? Nasıl Anlatılır? Önemi ve Felsefi Tanımı
Sevgi Nedir

Sevgi, yaşam döngüsünün sürmesi, hoşa giden bir durumun devamlılığı ve ilgi göstermek olarak ifade edilmektedir. Sevginin tanımı kısaca bu şekildedir. Geçmişten günümüze pek çok sevgi açıklaması yapılmasına rağmen en ortak nokta tüm insanlar için sevginin geçerli olduğudur. Her ne kadar pek çok kişi sevginin tanımını bilmese ve merak etmese de kendi yaşamları da farklı sevgiler üzerine kuruludur. Sevgi denilince bir insana karşı duyulan yüksek ilgi ilk akla gelse de sevginin anlamı nesnelere yönelik de olabilmektedir.

Felsefede Sevgi Ne Demektir?

Felsefede sevgi, bir şeye karşı yöneltilen ilgi anlamı taşımaktadır. Filozoflar yaşamı yorumlayanlar olduğu için sevginin anlamı üzerine de düşünmüşlerdir. Her filozofa göre neredeyse bir sevgi tanımı oluşurken felsefede sevgi tanımı yaşamın devamlılığı için ortak bir nokta oluşturmaktadır. Filozoflar sevgiyi genelde aşk anlamında ele almaz ve sevgiyi çoğu zaman aşktan daha yukarıda görürler. Özellikle aşk çoğu filozof için hastalıklı bir tutum iken sevgi erdemin en önemli koşulları arasında bulunur.

Sevgi yaşamsal enerjinin yönlendirilmesi ve buradan yaşama karşı önemli bir bakış açısı geliştirmek açsından önem taşır. Sevgi, iyilik ile eş değerdir ve sevgi duyan kişi kendi sınırlarının dışına ulaşarak daha özgür, geniş ve büyük bir bakış açısına kavuşabilir.

Platon gibi filozoflar için sevgi daha büyük, gösterişli ve iyi olana yönelik duyulan ilgi olarak kendisini gösterir. Güzel olan her şey sevgi duyulmaya layıktır ve böylece sevgi güzelden doğar. Bu güzellik bir insan güzelliği olabileceği gibi örneğin heykel üzerinde de kendisini gösterebilir.

Antik dünyada sevgi yaşamı bir araya getiren temel element olarak da görülmüştür. Özellikle maddelerin bir araya gelmesi çekim ile mümkün olduğundan filozoflar sevgiyi temel unsur olarak görmüştür. Descartes ve devamındaki modern filozoflar da sevgi üzerinde durmuş, ortak bir duygu ve düşüncenin karşılığı olarak tanımlamışlardır.

Psikolojik Sevgi Nedir?

Psikolojik sevgi, karşı taraftan herhangi bir beklenti içerisinde olmadan sevgi yani iyi duygular beslemek anlamına gelir. Psikolojik sevginin anlamı aşk olarak da ifade edilebilmektedir. Genelde karşılıksız aşk olarak bilinen durumlarda psikolojik sevgi görülür. Çünkü bu durumdaki kişi karşı tarafı sevmek ile yaşamın anlam kazandığını düşünür. Bir insana karşı olabileceği gibi bu sevgi türü aynı zamanda metafizik anlamda da oluşabilir. Tamamen kişinin kendi hislerinden hareketle gösterdiği psikolojik sevgi yararlı ya da zararlı olabilir.

Psikolojide sevgi kişinin yaşama tutunması, kendisini geliştirmesi ve yaşamsal bir enerji bulabilmesi için önem kazanmaktadır. Özellikle insan nezdinden kişinin kendisini gerçekleştirmesi ve var olması için önem taşır. Sevgisine karşılık verildiğinde de benimsendiğini, özümsendiğini ve var olduğunu anlayarak kişi kendisini de gerçekleştirmiş olur.

Psikologlara göre sevgi kişinin yaşamda olabilmesi ve yaşamdan kopmaması için oldukça önemlidir.

Sevginin Önemi Nedir?

Sevginin önemi, tüm karşılığını sevginin anlamı olarak gösterir. Bir insandan bir eşyaya kadar gösterilen tüm sevgi çeşitleri her zaman karşı tarafı anlamak, benimsemek, kişinin kendi düşünceleri yerine başkasının düşüncelerini de fark edebilmesi gibi özellikler taşır. Sağlıklı olan sevgi ilişkisi birbirini besleyen ve geliştiren bir sevgi olmaktadır. Genelde insanlar arasındaki sevgi bağlarında bağlılık yani saplantı ile sevgi birbirine karıştırılmaktadır. Ancak saplantı karşı tarafa koşulsuz şekilde hükmetmeyi içerirken sevgi karşı tarafın özgür olmasına, kendi istediklerine yapabilmesine ve gereksinimlerini anlayabilmeyi gerektirmektedir.

Sevgi tüm canlılarda yaşama daha iyi bakabilmeleri, kendi varlıklarını gösterebilmeleri, kendisiyle barışık bir bağ kurabilmesi için harekete geçirici güç olarak görülebilir. Bu sayede hissetmek, dokunmak, kendini geliştirmek sevgi ile mümkün hale gelir.

Sevgi Nasıl Anlatılır?

Sevmeyi anlatmak, her zaman sözcükler üzerinden gerekli olmaz. Özellikle felsefede sevgi tanımı da kesin yargılar içermez çünkü sevginin sözcüklerden bağımsız bir şey olabileceği de vurgulanır. Karşı tarafa sevgi anlatmak için sözcükler etkili olduğu kadar davranışlar da etkilidir. Karşı tarafa verilen değer, gösterilen ilgi, onu üzmemek, ona her zaman önemsemek, empati kurabilmek sevgi belirtisi olarak görülür. Sevgiyi sözcüklerden öte çoğu zaman bu eylemler daha iyi anlatır.

Sevmek Ne Demek? Nasıl Bir Duygu?

Sevginin anlamı ancak sevgi duygusunun gelişmesi ile ortaya çıkar. Sevgi duyan insanlar yaşama karşı daha olumlu bakar, yaşamdaki zorlukları daha kolay geride bırakır ve her zaman kendilerini güçlü hissederler. Sevmek duygu olarak kişiye heyecan veren, yapılan eylemleri daha güzel hale getiren bir duygu durumu sunar.

Sevgi Nasıl Hissettirilir?

Sevgiyi hissettirmek için aşağıdaki maddeleri uygulayın;

 • Karşınızdaki kişiye değer verdiğiniz belli edin ve ilgi gösterin.
 • Karşı tarafın sözünü kesmeyin ve onu dinleyin.
 • Eğlendiği, yapmaktan zevk aldığı şeyleri beraber yapın.
 • Sevdiği şeyleri hediye olarak alın.
 • Sevdiği yemekleri öğrenin ve yemek yemeye gidin.
 • O kişinin yanındayken telefonu elinize almayın.
 • Göz teması kurmaya çalışın.
 • Espriler yaparak ortamı yumuşatın.
 • Kitabının veya defterinin arasına ufak notlar bırakın.
 • Günaydın, iyi akşamlar gibi mesajlar atın ama bunu karşı tarafı sıkmadan yapın.
 • İnternet üzerinden yaptığınız konuşmalarda gülücük emojisini ihmal etmeyin.
 • Ailesine saygı gösterin.

Sevgi ne demek

Aşık Olma Belirtileri Nelerdir?

 • Aşık olma belirtileri, aşık olduğunuzun sinyalini vermektedir. Bu belirtiler ise şu şekildedir;
 • Seste yaşanan değişim.
 • Kalp atışında hızlanma. Bu en fazla görülen belirtidir.
 • Aşk belirtisi olarak kolayca fark edilebilecek olan yüzde kızarma.
 • Karında ağrı.
 • Bazı zamanlar yemek yemeyi unutma.
 • Konuşurken vaktin nasıl geçtiğini anlamama.

Gerçek Sevgi Nedir?

Gerçek sevgi; merhamet, neşe, sakinlik ve iyilik dörtlemesinden oluşan saf sevgidir. Manipüle edilemez, söz ile yıkılamaz, kırıcı davranışlar sergiletmez, üzüntüye yer vermez. Kısacası, gerçek sevgi ömürlük sevgidir.

Gerçek Sevgi Nasıl Belli Olur?

Gerçek sevgi, kişinin davranışı, samimi ve dürüstçe konuşması, bakışı, o anki telaşı ile belli olmaktadır. Bir kişi, sizin yanınızda ne yapacağını bilemiyor, panikliyor ise size gerçek bir sevgi ile bağlanmış olabilir. Gözleri size bakarken parlıyorsa, göz göze geldiğinizde utanarak kaçırıyorsa bu belirtisidir. Bunun yanı sıra fiziksel olarak değerlendirme yapmıyorsa ve sizi her halinizle seviyorsa da gerçek aşıktır.

Bir insanın sizi tahammül seviyesi, gerçek sevgisini ortaya koyabilmektedir. Bu nedenden dolayı da bir kişinin size karşı olan tahammülünü iyi tespit edin. Sinirlenişini, sizi dinleme biçimini ve size verdiği değeri anlamaya çalışın.

Yorum Yap