Cinsel İlişki Adeti Erken Getirir Mi? Düzeni Değiştirir Mi?

Cinsel İlişki Adeti Erken Getirir Mi? Düzeni Değiştirir Mi?

Hayır. Cinsel ilişki adetin erken olmasına neden olmaz. Adetin erken ya da geç olmasının daha ciddi başka nedenleri vardır. Korunmalı ya da korunmasız olarak gerçekleştirilen cinsel ilişki sonrasında adet döngüsünde herhangi bir değişim olmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte yaygın erken adet kanaması nedenleri;

 • Aşırı stres hali
 • Ani gerçekleşen yoğun egzersiz temposu
 • Bazı hormonal rahatsızlıklar
 • Kullanılan ilaçlar
 • Miyom ve polip varlığı.

Cinsel ilişkiden sonra adet görülmesinden tutun da adet düzeninin seks hayatı ile olan ilişkisine kadar çeşitli faktörler kadınların regl düzenlerinde değişimlere neden olabilir. Bu değişimler arasında en az rastlananlar ise cinsel ilişkinin adete neden olması durumudur.

Cinsel İlişkiden Sonra Adet Olunur Mu?

Hayır. Cinsel ilişkiden sonra yaşanan kanama genellikle kadınlar tarafından adet kanaması ile karıştırılır. Ancak adet kanamasından farklı bir durum söz konusudur. Serviks kaynaklı meydana gelen ilişki sonrasındaki kanamalarda iltihap söz konusudur.

Serviks adı verilen bölge rahim ile vajina arasındaki tampon bölgedir. Bu bölge kanama gerçekleşirken de açılır. Serviks bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar kaynaklı cinsel ilişki sonrasında kanama olabilir.

İltihaplı olan dokuların kanamaya başlaması için cinsel ilişki iyi bir tetikleyici olabildiğinden ilişkiden sonra kanama kadınlarda görülebiliyor. Adet kanaması ile karıştırmamak gerekiyor.

Cinsel İlişkiden Sonra Adet Düzeni Değişir Mi?

Evet, değişebilir. Ancak bu durum ilk cinsel ilişki için geçerlidir. İlk cinsel ilişkiden sonra adet düzeninde değişmeler yaşanması normal karşılanmaktadır. Kadınlarda kızlık zarının ilk cinsel ilişki sonrasında yırtılması ile birlikte hormonal değişiklikler meydana gelir.

Hormonal değişikliklere bağlı olarak da genellikle bekaretin bozulması sonrasında kadınlarda adet döngüsünün uzaması yaşanılan bir durumdur. Genellikle 6 ay ile 1 yıllık süre içerisinde vücut tekrar adet düzenini yakalamaktadır.

Önerilen Yazı
Uzayan Sümüksü Adet Kanaması Neden Olur?

Düzensiz Cinsel İlişki Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Hayır. Düzensiz cinsel ilişki adet düzensizliği yapmaz. Düzenli ya da düzensiz olması fark etmeksizin cinsel ilişkinin adet döngüsü üzerinde etkili olmadığı bilinmektedir. Sadece ilk cinsel ilişki için durum farklıdır.

İlk cinsel ilişkiden sonra kadında hormonal değişiklikler meydana geldiğinden adet döngüsünün süresinde uzama meydana gelebilir. Sonraki cinsel ilişkilerde adet döngüsünü etkileyen herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Korunmasız İlişki Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Hayır. Cinsel ilişki sırasında korunmanız ya da korunmamanız fark etmeksizin cinsel ilişki adet düzeninizi etkilemez. Cinsel ilişki sonrasında adette gecikme meydana geliyorsa hamilelik ihtimali düşünülmelidir.

İlk kez korunmasız cinsel ilişkiye girilmesinin de adet gecikmesine bir etkisi bulunmamaktadır. Kadınlar tarafından sıkça merak edilen adet döngüsü ve seks arasındaki ilişki aslında sanılandan çok daha basittir.

Cinsel ilişki ile adet döngüsü arasında bir bağlantı kurulması ancak ilk cinsel ilişki için mümkündür. Onun dışında diğer cinsel ilişkilerde kadının adet döngüsünün değişimi üzerinde herhangi bir ilişki bulunmaz. Başlıca Adet düzensizliği nedenleri;

 • Yumurtlama kaynaklı problemler
 • Üreme sisteminde meydana gelen enfeksiyonlar
 • Habis kitleleri
 • Hormonlarda meydana gelen bozukluklar
 • Miyom veya polip
 • Kist bulunması
 • Kullanılan ilaçlar
 • Bazı rahatsızlıklar

Seks Adet Gecikmesi Yapar Mı?

Hayır. Seks hayatı kadının adet döngüsünde herhangi bir gecikme ya da öne gelme durumuna neden olmaz. Yaygın bilinen yanlışlardan biri de cinsel ilişkinin adeti geciktirdiği yönündedir.

Adet gecikmesi hormonal olarak meydana gelen bir durumdur. Seks nedeniyle adet döngüsünde herhangi bir gecikme ya da öne gelme durumu olmayacağından sürekli yaşanılan adet gecikmelerinde bir uzmandan görüş almakta fayda var.

Keşfedin: Parol Adeti Keser Mi?

Yorum Yap