Buscopan Regl Ağrısını Azaltır Mı? Kimler Kullanmamalı? Hamileler Kullanabilir Mi?

Buscopan Regl Ağrısını Azaltır Mı? Kimler Kullanmamalı? Hamileler Kullanabilir Mi?

Kas sancılarına iyi geldiği için adet sancılarını da kesmektedir. Adetken karnınızda oluşan kas kasılmalarına oldukça iyi gelen bir ilaçtır. Birçok kadın bu ilacı adet ağrılarını dindirmek için kullanmaktadır. Mesane ve idrar yolundaki, hiyosin, bağırsak ve mesanedeki düz kasları gevşetir ve rahatlatır. Bucopan günde 3 kere içilmektedir. 4 er saat aralıklarla içebilirsiniz. Aç karnına veya yiyeceklerle birlikte kullanılabilmektedir. Yine de eczaneden kullanımı hakkında öneri almanızda fayda var.

Uyarı: Günde 6 adetten fazla tüketmek zararlıdır. Önerilen sayı 3 – 4 tür. Yüksek dozlar için mutlaka doktorunuza danışınız.

Buscopan Kullanımaması Gereken Durumlar

  • Kabızlığınız varsa
  • Sindirim sistemi rahatsızlığı varsa
  • Buscopan’ın içerisinde yer alan maddelere karşı alerjiniz varsa
  • Megakolon hastalığınız varsa
  • 12 yaşından küçükseniz
  • Göz basıncının artmasına sebebiyet veren bir hastalığınız varsa kullanmayınız.

Buscopan Hamileler Kullanabilir Mi?

Buscopan’ı hamileler ve bebek emziren anneler kullanmamalıdır. Buna ek olarak hamilelik olasılığı bulunan kadınlar da kullanmamalıdır.

Buscopan Adeti Keser Mi?

Buscopan adet döneminde oluşan şiddetli kasık ağrılarını durdurmak için kullanılmakta ancak bazı kadınlarda adeti keserken bazı kadınlarda kesinti olmamaktadır. Buscopan regli ağrılarını azaltır çünkü ilacın kendisi ağrıyı durdurmak için kullanılmaktadır. Bu ilacın adeti kesme durumu kişiden kişiye göre değişmektedir.

Buscopan’ın adeti geciktirdiği de yayılan söylentiler arasındadır ancak birçok ağrı kesici gibi Buscopan da bazı durumlarda adet geciktirebilmektedir. Bu ilacın en önemli etkisi adet ağrılarına iyi gelmesidir.

Buscopan Fazla İçilirse Ne Olur?

Günde iki defadan fazla aldığınızda ağız ve burun kaslarınıza da hakim olamama durumu meydana gelebilmektedir. Fazla içildiğinde terleme ve ishal gibi yan etkileri de mevcuttur.

Doz aşımı her zaman kalıcı hasarlara yol açabileceği için tavsiye edilen miktarın dışına çıkmamanız önemlidir. İlacın yan etkileri bünyeye göre farklılaştığı için doz aşımında görülen etkiler de bireysel olarak farklılaşabilmektedir. Bu ilacı içmeden önce ilacın içindeki etken maddeleri iyi araştırmanız önemlidir.

Buscopan Adeti Geciktirir Mi?

Buscopan ağrı kesici grubuna dahil bir ilaçtır. Ancak adeti kesici etkisi kişiden kişiye göre değişmekte, kimi kadınlar adetlerinin kesildiğini bildirirken kimisi normal adet periyotlarına devam ettiklerini söylemektedir.

Buscopan kas sancılarını geçirmede birebir olmanın yanında adet ağrılarına da çok iyi gelmektedir. Özellikle adet döneminde şiddeti kasık ağrıları geçiren kadınlar bu ilacı içerek daha sakin bir adet dönemi geçirmektedir. İlacı eczaneden reçetesiz bir şekilde temin etmek mümkündür ancak bir yan etkisi olup olmadığını iyi araştırmanız tavsiye edilmektedir.

Buscopan Muadilleri

Buscopan muadil ilaçları şu şekildedir;

  • SPAZMOL PLUS 20 film tablet
  • BUTOPAN 10 mg 20 draje
  • TRANKO-BUSKAS 20 draje
  • MOLIT PLUS 30 tablet

İlginizi Çekebilir: Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Satılır Mı?

Yorum Yap