Sezaryen Doğumda Hastanede Kaç Gün Kalınır?

Sezaryen Doğumda Hastanede Kaç Gün Kalınır?

Sezaryen doğumda hastanede doğum yapılan günle birlikte en fazla dört gün kalınır. Genel olarak 24 saat içerisinde doğumu yapan kişi taburcu edilir. Hastanın ameliyatında herhangi bir sorunla karşılaşılmamışsa birey doğumdan sonra bir gün hastanede kalabilir. Hastanın hastanede kalması, ağrılarının daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır ve iyileşme durumu hızlanacaktır. Sezaryen sonrası, hastalar ayağa kalktıklarında ağrı yaşayabilir ancak bu durum gaz sancısı çekmelerinin önüne geçecektir. Ağrıları azaltmak için hareketin yanında bolca dinlenilmeli ve ağır taşınmamalıdır.

Sezaryen Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Sezaryen sonrası en yoğun ağrı ilk 6 saat içerisinde hissedilir, ertesi gün ise bağırsaklarda birikebilecek gaz sebebiyle ağrılar yaşanabilir. Daha sonraki süreçte hastaya bağlı olarak 4 ile 6 hafta arasında ağrılar tamamen geçecektir. Bu süreçte hastanın hareketli olması ve ilaçlarını doğru zamanda kullanması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Sezaryen Sonrası Büyük Tuvalete Çıkmak İçin Ne Yapılmalı?

Sezaryen sonrası büyük tuvalete çıkmak için bolca hareket edilmelidir, bolca su tüketilmeli ve sıvı alınmalıdır. Bağırsakların hareketlenmesi için mümkün olduğunda yatmaktan kaçınılmalı ve bol lifli gıdalar tüketilmelidir. Büyük tuvalet ihtiyacını, ağrı olmasın diye ertelemek yerine karna bir yastık koyulabilir ve bu şekilde destek alınabilir. Tüm bunları yapıldıysa ve bir gelişme olmadıysa doktorun önereceği ilaç ve fitillerle de büyük tuvalet ihtiyacınızı giderilebilir.

Sezaryenden Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Sezaryenden 6 saat sonra hastalar, sıvı yemek yemeye başlayabilmektedir. 8 ile 12 saatleri arasında ise katı yiyecekler yenmeye başlanabilir. Hastaların mümkün olduğunca sıvı tüketmesi ve bağırsaklarını hareketlendirmesi gerekmektedir. Dolayısıyla katı besinler tüketirken de lifli gıdalara ağırlık vermek hasta açısından yararlı olacaktır.

Sezeryan Doğumdan Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkılır?

Sezeryan doğumdan sonra doğumu yapan kişi 6 – 9 saat arasında ayağa kalkar. Sezeryan doğum sonrası kişinin normal hayata dönmesi yaklaşık olarak 3 – 5 gün sürmektedir.

Keşfedin: Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Mi?

Yorum Yap