Gebelik Testinde 2 Çizgi Silik Çıktı Hamile Miyim?

Gebelik Testinde 2 Çizgi Silik Çıktı Hamile Miyim?

Gebelik testinde 2 çizgi silik çıkması genellikle hamilelik olarak yorumlanmaktadır. BETA HCG artışından dolayı silik iki çizgi görülmektedir. Silik çıkan gebelik testinin sonucunun pozitif olduğu kesin değildir. Yapılan gebelik testlerinin hassas olduğunu bilmek ve bu dikkatle testi yapmak çok daha doğru olur. Çünkü yapılan gebelik testi arızalı olduğunda veya yanlış bir kullanım gerçekleştiğinde kişi hatalı bir düşünce yapısına girip gebe olup olmadığı konusunda bir yanılgıya kapılabilir. Böyle bir durumda testi değiştirip başka bir test ile tekrar denemek en doğrusu olacaktır.

Hamilelik Testinin Silik Çıkmasındaki Başlıca Sebepler

  • Geç Döllenme Yaşanması
  • Hamilelik Testinin Erken Yapılması
  • Buharlaşma Olması
  • İdrar Yoğunluğunun Az Olması
  • Erken Düşük Yaşanması
  • Testin Duyarlılığında Problem Olması

Bu gibi sebepler de testteki çizgilerde seyrelmeye sebebiyet verebilir. Hamilelik testi gibi hassas testler de idrar yoğunluğuna, adet döneminin gecikmesine ve hamileliğin yeni olma durumunu da göz önüne alarak sonuç gözlemlenmeli ve her şekilde doktora gidip muayene olunmalıdır. Akıllarda şüpheye yer bırakmamak hem sizin hem de stresten uzak bir gelişme dönemini hak eden bebeğinizin yararına olacaktır.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Korunmasız şekilde girilen cinsel birlikteliğin üzerinden yaklaşık bir hafta 10 gün kadar süre geçtikten sonra eğer ki hamilelik oluşmuşsa kanda ki hCG hormonu yükselişe geçer. Evlerde ki gebelik testleri bu şekilde bireyin hamile olup olmadığını belirleyebilir. Kadınların adet düzenlerinin bir hafta gecikmesi sonucunda yapılan testlerde pozitif sonuç ortaya çıkmaktadır. Hamilelik testi yaparken kullanım talimatına dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin bazı testlerde testin üzerine bir idrar akışı sağlanır yani idrar yoğun olarak teste aktarılır. Bazı testlerde ise birkaç damla olarak idrar teste aktarılarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kullandığınız gebelik testinde tek çizgi varsa bu sizin hamile olmadığınızı göstermektedir. Çift çizgi ise hamile olduğunuzu gösterir. Bir çizgi net bir çizgi silikse yukarıda belirttiğimiz maddeleri ve önerileri dikkate almalı ve kesin bir sonuca ulaşmak için uzmana başvurmalısınız. Unutmayın ki insan yaşamı boyunca kadınların yaşayabilecekleri en üst hazlardan ve duygulardan birisi annelik duygusudur. Bu öylesine bir duygudur ki sadece çocuk sahibi olan kadınlar bu duyguyu anlar ve hayatları boyunca bu duyguyu yaşamanın tarifsiz hissiyatı içinde çocuklarına göz kulak olurlar. Önemli olan cinsiyeti değil sağlıklı olmasıdır.

Keşfedin: Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser Mi? 

Yorum Yap