Ballı Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Hangi Malzemeler Lazım?

Ballı Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Hangi Malzemeler Lazım?

Siyah noktalardan arınmış, sivilcesiz pamuk gibi bir cilde sahip olmak için badem yağlı, ballı kil maskesi:

Ballı kil maskesi için gerekli malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 1.5 tatlı kaşığı kil
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Ballı kil maskesi yapılışı:

Temiz bir kaba kilimizi koyalım. Üzerine limon suyumuzu, yağ ve balımızı ekledikten sonra kremsi bir kıvama gelene kadar karıştıralım ve 45 dakika bu karışımın dinlenmesini bekleyelim.

Uygulama:

45 dakika beklettiğimiz maskemizi gözaltlarımızı açıkta bırakacak şekilde yüzümüze uygulayalım ve kuruyana kadar bekleyelim. Sonrasında ise bol su ile yıkayalım.

Ballı Kil Maskesi İçerisinde Yer Alan Ürünlerin Faydaları

Ballı kil maskesi

  • Bal: Hepimizin bildiği gibi arıların çiçeklerin özü ile beslenmesi neticesinde ürettiği besin kaynağıdır. Enerji verici ve besleyici özelliğinin yanı sıra yara ve yanıklara da iyi gelir. Balın buharı ağrı ve sızıları giderici özelliktedir. İçinde bulunan vitaminler insanlara zindelik verir. Herkesin bildiği gibi balı anlatmak için kitap yazmak gerekir.
  • Badem yağı: İçinde E vitamini içeren bu yağ kuru ve çatlak ciltlerdeki kuruluğu ve çatlakları giderirken cildi pürüzsüz hale getirme özelliğine sahiptir.
  • Kil: Kilin de sayılamayacak kadar çok özelliği bulunmakla birlikte bu maskede ne işe yaradığını anlamak için toksinleri yani zehirleri ciltten uzaklaştırma etkisine sahip olduğunu bilmek yeterlidir. Aynı zamanda kil tarih boyunca banyo yaparken kadınların sabun niyetine kullandığı bir saç ve cilt temizleme maddesidir.

Doğal kürler ve doğal ürünler hakkında bir yorum: 

Yüzümüzde beliren küçük siyah bir nokta, çıkmış kocaman bir sivilce nasıl da psikolojimizi etkileyip özgüvenimizi kırabiliyor. Bunları kapatabilmek için olur olmaz fondötenler kapatıcılar kullanıyoruz. Bunları engelleyebilmek ve doğal sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için bazen hiçbir yararını görmediğimiz kremlere bir dünya para ödüyoruz. Oysaki her şeyin kaynağı doğada. Sağlığımız için olduğu kadar güzelliğimiz içinde her şeyi önümüze seriyor. Şöyle bir düşünelim Anadolu’da köyde yaşayan teyzelerimizin ciltleri nasılda parlak allık olmadan allık sürülmüş gibi al al. Nedeni belli, doğadan gelen ve hiçbir katkı maddesi ile işlenmeyen doğal yiyecekler. Bunları sadece yemekle de kalmıyorlar. Emin olun onlar çoktan güzellik sırlarını çözmüşler.

İlginizi Çekebilir: Rimel ve Maskara Farkı Nedir?

Yorum Yap