Kreatin Kilo Aldırır Mı? Kas Yapar Mı?

Kreatin Kilo Aldırır Mı? Kas Yapar Mı?

Evet, kreatin vücutta kilo artışı sağlayabilecek bir takviyedir. Bu takviye sporcular tarafından daha güçlü kas yapısına sahip olmak için kullanılmaktadır. Karaciğer, kemik, beyin ve vücut kasları olmak üzere kreatin kullanımı tüm dolaşım sistemi faaliyetlerine iyi gelmektedir. Aynı zamanda aktif egzersiz yapanlarında vücuttaki enerji düzeyini artırmak için kullandığı bir maddedir. Kreatin kullanımı vücutta ödem oluşturucu bir etkiye sahip olduğu için doğrudan kilo aldırmasa da ödemler nedeni ile tartıda kilo artışının gözlemlenmesine neden olmaktadır.

Kreatin Kas Yapar Mı?

Kreatin doğrudan kas yapılmasını sağlamasa da düzenli beslenme ve doğru besin takviyesi ile kas yapım sürecini hızlandıracak bir etkiye sahiptir. Düşük şiddetli ve kas yapma hedefi olmayan sporcuların kreatin kullanması tavsiye edilmez fakat kas yapma hedefi olan sporcuların kreatin kullanarak bu süreci desteklemeleri önerilmektedir.

Kreatin Günde Ne Kadar Alınmalı?

Kreatin kullananların tek seferde günlük 5 gramlık dozlar halinde alması yeterlidir. Kiloya ve vücut kitle indeksine göre kullanılması gereken kreatin oranı değişmektedir. Kreatinin genel olarak önerilen kullanım şekli şu şekildedir:

 • Yükleme dönemindeki sporcularda: günlük 5’er gram halinde (2 haftalık süreçte)
 • Devamlı kullanımda: 3-6 gram arası (1 aylık süreçte)

Kreatin Su Tutar Mı?

Evet, kreatin vücutta kas hücrelerinin içerisindeki su birikimini artırmaktadır. Bu su birikimi kas içerisindeki protein sentezini artırarak kasların gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de kreatin takviyesi alanların kilolarında bir artış gözlemlenmektedir. Bu artış esasında ödemdir ve bu ödemin atılmasını sağlayan bitkisel desteklerle kolaylıkla atılabilmektedir.

Kreatin Göbek Yapar Mı?

Hayır, kreatin su tutma özelliği nedeni ile kilo artışına sebep olsa da göbek yapmaz. Tartıda artış gösteren rakam kalıcı kilo değildir ve kreatin kullanımı bırakıldığında gitmektedir. Bu nedenle de göbek yapmanın aksine kreatin kullanımı kas sisteminin düzenlenmesine ve vücudun daha fit olmasının sağlanmasına neden olacaktır.

Kreatin Kullanırken Ne Kadar Su Tüketilmelidir?

Kreatin kullanırken de artan su tutuluşu nedeniyle de gün içerisinde 7-8 su bardağı su içilmesine dikkat edilmelidir. Kreatin kullananların 5 gram kreatin için en az 200 gram su tüketmesi gerekmektedir. Kreatin kullanılan dönemde böbrek sağlığını daha iyi dengelemek için ise içilecek suyun gün içinde aralıklara düzenli içilmesine dikkat edilmelidir.

Kreatin Kullanımının Faydaları Nelerdir?

 • Yağsız vücut kitle indeksi oluşturulması.
 • Kas yoğunluğunun artması.
 • Yağ kaybı sağlanması.
 • Kuvvet ve güç artışı.
 • Algı açıklığı.
 • Beyin gelişiminin desteklenmesi.
 • Metabolizma bozukluklarının düzenlenmesi.
 • Akciğer hastalıklarına iyi gelmesi.
 • Yoğun egzersiz yapanların performans süresinin artması.
 • Yorgunluğun azalması.

Keşfedin: Adet Döneminde Siyah Kan Pıhtısı Gelmesi Neden Olur?

Yorum Yap