Beyaz Saçı Koparınca Beyaz Saç Çıkar Mı? Koparmak Günah Mı?

Beyaz Saçı Koparınca Beyaz Saç Çıkar Mı? Koparmak Günah Mı?
Beyaz Saçı Koparınca Beyaz Saç Çıkar Mı?

Hayır, beyaz saçı koparınca beyaz saç çıkmaz. Bu bilgi halk arasında dolaşan bir hurafedir ve tamamen yanlıştır. Çünkü saç köklerinde her bir saç kökünün ayrı bir folikül yatağı bulunur. Koparılan ve kendi folikül yatağından çıkarılan beyaz saç diğer saçların beyazlamasına sebep olmaz. Birey, zaten genetik olarak beyaz saç köklerine sahipse diğer saçları beyaz çıkabilir ama bunun beyaz saç koparılması ile alakası yoktur.

Beyaz Saçı Koparırsak Ne Olur?

Bilimsel açıdan beyaz saçı koparmak hiçbir yarara ya da zarara sebebiyet vermez. Yani beyaz saçı koparmak beyaz saç artışına sebep olamayacağı gibi beyaz saçın azalmasına da engel olamaz. İnsanlar tarafından benimsenen “beyaz saçı koparmak tehlikelidir, beyaz saçı çoğaltır” düşüncesi yanlıştır. Çünkü beyaz saçların koptukça yayılması durumu söz konusu değildir.

Beyaz Saçı Koparmak Günah Mı?

Beyaz Saçı Koparmak Günah Mı?

İslamiyet’te beyaz saçı koparmak mekruh sayılır. Bu konudaki rivayetlerin özü şu şekildedir;

  • “Bir kişinin saçı ve sakalı Müslüman iken ağarınca (beyazlayınca) bu ak teller kıyamet gününde onun nuru olur.”
  • “Allah saçına ak düşmüş adamdan (yani ona azap etmekten) utanır.”
  • “Allah onların (saçları ağaranların) hatırı için sahibine bir sevap yazar; bir günahını da siler.”

İlginizi Çekebilir: Mor Şampuan Nedir?

Beyaz Saç Neyin Habercisi?

Beyaz saç genellikle yaşlılığın habercisidir ve olgunluğu temsil eder ama genç yaşta da saçı ağaran bireyler bulunmaktadır. Erken saç beyazlamasına stres, kaygı, çevresel faktörler ve genetik yatkınlık sebebiyet verir.

16 Yaşında Saç Neden Beyazlar?

Genç yaşta saç beyazlaması genetik yatkınlığa ve stres, kaygı gibi çevresel faktörlere bağlı olabilir.

B12 vitamini eksikliği, kimyasal saç ürünleri ve zararlı boyalar, tiroit fonksiyonlarında yaşanan sorun, sağlıklı gıdalar yerine abur cubur tüketmek 16 yaşında saç beyazlamasına neden olabilir.

Kadınlarda Beyaz Saç Günah Mı?

Bu konuda kesin bir hüküm yoktur, kadınlar eşlerinin de müsaadesi ile saçlarını istediği renge boyayabilirler. Her ne kadar beyaz saçı koparmak mekruh olarak görülse de beyaz olan saçı boyamakta bir sakınca yoktur. Hatta Peygamber Efendimiz yaşlı erkeklerin siyah dışında bir renge saçını boyatmasını tavsiye etmiştir. (Gençler siyaha boyayabilir.)

İlginizi Çekebilir: Mor Şampuan Saça Zarar Verir Mi?

Yorum Yap