Doğum Kontrol Hapı Depresyon Yapar Mı? Ne Yapar?

Doğum Kontrol Hapı Depresyon Yapar Mı? Ne Yapar?

Doğum kontrol hapı depresyon yapma gibi bir durumu söz konusu değildir. Ancak bu durum kişilerin ruhsal durumlarına ve yaşadıkları risklere göre değişiklik gösterebilir. Bilimsel çalışmalar; doğum kontrol hapları ile ilgili riskinin arttırdığını doğrulamaktadır. Burada yapılacak en önemli şey hapı kullanmaya başlamadan önce en yakın hekime başvurmak ve ondan görüş almaktır.

Fiziksel ya da ruhsal manada doğum kontrol hapını kullanmaya uygun olup olmadığınızı Doktor size en net şekilde söyleyecektir. Özellikle hapı kullanmaya başladıktan sonra yaşayacağınız ya da yaşama ihtimaliniz in bulunduğu fiziksel ve ruhsal değişiklikleri not etmek ve yan etkilerini ki 3 ay gibi uzun süre sürüp sürme dini kontrol etmekte gerekmektedir. Uzun zaman yaşadığınız sıkıntılar devam ediyorsa bırakmak en doğru seçenektir.

Doğum Kontrol Hapı Halsizlik Yapar Mı?

Doğum kontrol hapı halsizlik ve yorgunluk yapma gibi bir özelliğe sahiptir. Bu yan etkiler Herkes de aynı şekilde olmasa da bazı durumlarda ve bazı kişilerde görülme olasılığı yüksek yan etkilerdir. bu yüzden kesinlikle hapı kullanmadan önce doktora danışmak ve doktor gözetiminde bu hap oldukça önemlidir. Çok basit gibi görünen bazı durumlar dahi bazen istenmeyen yan etkilerine olumsuz şeylerin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Sinir Yapıyor Mu?

Doğum kontrol hapı sinir yapma gibi bir durumunun olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak kişiye farklılık göstermekle birlikte bazı durumlarda Sinir ve aşırı kaydı gibi durumların olabileceği bilinmektedir. Burada sizin karşı vereceğiniz tepki ve bu tepkinin vücudunuzda oluşturduğu yan etki önemli olmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Psikolojiyi Bozar Mı?

Doğum kontrol hapı psikoloji üzerinde olumsuz etkileri ve depresyon riskini barındıran bir ilaç olarak bilinmektedir. Ancak risk genel olarak düşük olmaktadır. Özellikle 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre 10.000 kadından 30 kadınla depresyon teşhisi konduğu görülmüştür. Bu durum doktor ve psikolojik danışman kontrolünde daha da aza indirgenebilir.

Doğum Kontrol Hapı Uyku Yapar Mı?

Doğum kontrol hapı yorgunluk yapabilmektedir. Yorgunluğa bağlı olarak uykusuzluk aşırı uyuma halinin olması mümkündür. Bu yüzden kullanmadan önce almayı düşündüğünüz ilaçların prospektüsü okunmalı ve etken maddelerinin alerjiniz olup olmadığını öğrenmek ile birlikte vücudunuza ters tepki yapıp yapmayacağını da bilmek gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Beyaz Saçı Koparınca Beyaz Saç Çıkar Mı?

Yorum Yap