Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Satılır Mı? Devlet ve SGK Karşılar Mı?

Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Satılır Mı? Devlet ve SGK Karşılar Mı?

Doğum kontrol hapı reçetesiz olarak satılmamaktadır. Doğum kontrol hapını eczaneden alabilmek için doktora reçete yazdırmak zorundasınız. Reçete yazdırdıktan sonra eczanelerden satın alabilirsiniz ancak şunu bilmeniz gerekir ki doğum kontrol haplarını devlet karşılamıyor.  Bir kutuda 21 hap içerir. doğum kontrol haplarını günlük aynı saatte almanız gerekir. Gebeliğin önlenmesini sağlayan 2 farklı hormon içeren bu haplarda haftanın günleri b paket yüzeyinde işaretidir 3 hafta kullanabileceğiniz bu hapların bitiminde bir hafta ara vermeniz gerekir. Çünkü 3. Haftadan sonra adet göreceğinizi için bu hapları kullanmaya gerek yoktur. Fakat 7. Hafta sonunda âdet kanamanız devam etse bile hapı almayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Doğum kontrol hapını almak için kadın doğum uzmanından reçete almış olmanız gerekmektedir. Gebeliği önlemek için kullanılan doğum kontrol hapları sadece eczanelerde satılmaktadır. İstenmeyen gebelikleri önlemek için etkili bir ilaç olan doğum kontrol hapları aile planlamasının vazgeçilmezidir. Hapların içeriğinde yer alan hormonlar kadınlarda yumurtlama işlevini durdurarak rahim ağzı salgısı adı verilen servikal mukusun yoğunluğunu artırarak spermlerin rahim içine geçmesini engeller

Doğum Kontrol Hapı Sigorta Karşılar Mı?

Doğum kontrol hapını SGK karşılamamaktadır. Bazı sağlık ocaklarında ücretsiz olarak verilebilmektedir ancak ne yazık ki sigorta karşılamamaktadır. Eczanelerden parayla satın alabilirsiniz. İleriki günlerde aile planlaması yapmak ve gebeliği doğum kontrol hapı ile önlemek istiyorsanız ilgili doktora giderek bu hapı kendinize reçete ettirebilirsiniz. Tüm eczanelerde kolaylıkla bulabileceğinizi doğum kontrol haplarını gebelik sırasında kesinlikle kullanmayınız.

Doğum Kontrol Hapı Devlet Karşılar Mı?

Doğum kontrol hapını devlet karşılamamaktadır. 2012 yılından itibaren ”Pasif ilaçlar” kategorisinde yer alan doğum kontrol haplarını devlet karşılamamaktadır. Reçeteniz ile belirli bir ücret karşılığında eczanelerden satın alabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Fiyatı 2022

Farklı isimlerde doğum kontrol hapları bulunur. Dolayısı ile bu hapları reçetesiz fiyatları da farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak baktığımızda 2022 yılı itibari ile 65 Türk lirasından 140 Türk lirası fiyat aralığında doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Kadın doğum uzmanına danışmandan bu hapları kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Doğum Kontrol Hapı Reçeteli Mi Satılır?

Doğum kontrol hapı reçeteli satılmaktadır. Doktorunuza reçeteyi yazdırdıktan sonra eczaneden haplarınızı alabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Ne İşe Yarar?

Kadınları gebeliği önlemek için kullanabileceği doğum kontrol hapları farklı faydaları da vardır. Kadınlarda adet dönemi öncesinde adet sancıları ve gerginlik meydana gelir. İşte bu haplar adet sancıları yok etmek için oldukça etkilidir. Adet düzensizliğini gidermek içinde bazı kadın doğum uzmanları doğum kontrol hapları vermektedir. Ayrıca kadın doğum hapları adet dönemindeki şiddetli kanamaları da önler.

Benzer İçerik: Glifor Reçetesiz Satılır Mı?

Yorum Yap