Amonyaklı ve Amonyaksız Saç Boyası Nedir?

Amonyaklı ve Amonyaksız Saç Boyası Nedir?

Amonyaksız saç boyası, saçlara daha organik bir boyama sunan saç boyalarıdır. Normal boyalar içlerinde amonyak barındırır ve bu bileşen rengi sağlayan asli unsurdur. Ancak kimyasal bileşen olduğu için cilt ve saç yapısında çeşitli sorunların yaşanmasına yol açabilir. Boyalarda saç renginin değişmesi için kullanılan amonyak özellikle yüksek seviyelerde kullanıldığında saç yapısı için ciddi zararlar verebilmektedir.

Amonyaksız Saç Boyası Tavsiyesi

Amonyaksız saç boyası tavsiyesi olarak markaların üzerinde belirtilen amonyaksız ibaresinin alması yeterli olur. Bu ifadenin bulunduğu saç boyaları tercih edilebilir. Saç boyamak genel olarak saçların yapısına zarar veren bir eylemdir. Saç boyaması sonrasında saçta meydana gelecek zararları en aza indirgemen için içerik açısından saç yapısına uygun olan ürünlerin kullanılması gerekir. Amonyaksız saç boyası saçlarda oluşması muhtemel olan yıpranma ve hasarın en az düzeye indirgenmesini sağlar. Amonyak yapısı gereğince etkili bir bileşen olduğundan, bu maddenin olmadığı boyalar saçlar için daha sağlıklıdır.

Amonyaklı Saç Boyası Nedir?

Amonyaklı saç boyası içeriğinde amonyak bileşeninin kullanıldığı boya türüdür. Boyalarda saç renginin değişmesi için amonyak kullanılmaktadır. Amonyağın temel görevi ise pH seviyesinin 10 – 15 gibi seviyelere yükselmesini sağlayarak saçın kütiküllerinin açılmasını, boyanın pigmentlerinin de saçına içine geçmesini sağlamaktır. Bu kapsamda boya saçta daha uzun süreli olarak kalmaktadır. PH’ı yükselen saç telleri ise bu bileşen ile dolar. Bu yüzden de tercih edilen boyama rengi saçın derinliklerine kadar işlemektedir. Saçın doğal rengi değiştiği gibi protein ve nem kaybı da oluşmaktadır. Saçlar hem birbirine daha kolay karışmaya başlar hem de kuruma gösterir. Amonyak keskin kokulu olduğu için de saçlardan yayılacak kokusu solunum açısından da rahatsızlık yaratmaktadır.

Organik Saç Boyası Var mı?

Organik saç boyası esas olarak amonyak içermeyen ve PH değerleri de saç yapısına göre ayarlanmış olan boyaları ifade etmektedir. Bu kapsamda tamamen doğal olan ve doğadan toplanan ürünlerin hiçbir şekilde kimyasal içermeden üretilen boyalar söz konusu değildir. Ancak organik nitelemesi kullanılan boyaların kimyasal bileşenleri azaltılmış veya hiç yok denecek kadar azdır. Özellikle bu boyaların içinde amonyak olmayışı diğer boyalara kıyasla daha sağlıklı bir boyama yapmayı sağlamaktadır.

Saç Boyasının İçinde Neler Var?

Saç boyasının içinde olanlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Baz krem
  • Renklendirme sağlayan ön maddeler
  • Boya maddeleri
  • Alkalik maddeler
  • Bakım maddeleri
  • Antioksidanlar
  • Kompleks maddeler
  • Parfüm

Özellikle parfüm kullanılması amonyaklı olan boyalarda, amonyak etkisinin giderilmesi içindir. Ancak parfüm içeriğine sahip olan boyalar da kokunun kendisi yüzünden kimyasal kullanmış olmaktadır.

Amonyak Saça Zarar Verir mi?

Amonyak kullanımı saça zarar verebilir. Saç yapısını değiştirerek hem kuruma hem de yıpranmaya yol açan amonyak kokusu itibariyle de zararlıdır. Bu yüzden saç boyalarında amonyaksız olanları tercih etmeniz daha iyi sonuçlar verecektir.

Yorum Yap