Saç Boyasının Kalıcı Olması İçin Ne Yapmak Lazım? 11 Altın Öneri

Saç Boyasının Kalıcı Olması İçin Ne Yapmak Lazım? 11 Altın Öneri

Saç boyasının kalıcı olması için yapılması gereken ilk şey kaliteli bir boya kullanmaktır. Eğer kaliteli bir boya kullandığınızı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer püf noktaları şu şekildedir:

 • Kalıcı bir saç boyası için boyanın hemen ardından bakım kremleri kullanmanız önerilmez. Bu saça bakım yapsa da boyanın örselenmesine sebep olacaktır.
 • Sıcak su da boyanın akmasına neden olan bir faktör olacağı için boyalı saçınızı soğuk su ile yıkamanız önerilir.
 • Şampuanın boyalı saçlara özel olmasına da dikkat etmelisiniz.
 • Boyanın ardından saçınızı yıkasanız dahi ilk 2 gün şampuan kullanmamanız gerekir.
 • Kalıcı bir boya için saç yıkama sıklığınızı azaltmalısınız.
 • Fön makinesi sıcaklığı saç boyasının kalıcılığını azaltacağı için saç kurutma makinenizi düşük ısıda kullanmalısınız.
 • Havuzlarda kullanılan klor saç boyasının kalıcılığını azaltacağı için havuza girerken bone kullanmalısınız.
 • Saçınızı yıkarken üzüm sirkesi kullanmalısınız
 • Saç düzleştirici ve maşa kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Boyalı saçlara özel üretilmiş saç kremleri kullanmalısınız.
 • Denize girerken bone kullanmalısınız.

Saç Boyası Rengi Ne Zaman Oturur?

Saç boyası rengi kullandığınız boyanın kalitesine, boyama işleminden önce saçınızın durumuna ve yıkama sıklığınıza göre değişse de ortalama 15 gün kadar bir zamanda oturur. Bu sürenin azalması ya da uzaması için yapacağınız şeyler de mevcuttur. Eğer saçınızı düzenli olarak boyatacaksanız 15 gün içerisinde rengi otursa dahi iki boyama arasına en az 30 gün zaman koymanız önerilmektedir.

En Kalıcı Saç Boyası Hangisi?

En kalıcı saç boyası denildiği zaman cevap Wella oluyor. Wella hem kullananlardan tam not alıyor hem de kalıcılığı ile oldukça ünlü durumda. Akla ilk gelen marka Wella olsa dahi, pek çok kaliteli boya markası da kalıcılığıyla ön plana çıkmış durumda.

İlginizi Çekebilir: Mor Şampuan Boyaya Katılır Mı?

Saç Boyası Nasıl Daha İyi Tutar?

Saç boyasının daha iyi tutması gereken ilk şey içerisinden çıkan kullanım kılavuzunu dikkatli bir şekilde okumak ve hem miktarlara hem de saçta durması gereken dakikalara harfiyen uymaktır. Eğer kaliteli bir boya markası tercih ederek kullanım kılavuzunda belirtilen süreyle uygularsanız boyanızın tutmaması neredeyse imkânsızdır. Eğer saçlarınız deforme olmuşsa saçınızda boya tutmaması beklenmedik bir durumdur. Bu nedenle saçınızın durumunu gözlemleyip boya tutmayacağını düşünüyorsanız boyama işlemi öncesinde bakım yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Saç Boyandıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Saç boyandıktan sonra, boyanın korunmaması hemen akmaması için işlemler yapılması gerekir. Bunun yanı sıra saç boyası saça zarar vereceği ve yıpratacağı için saça bakım yapmaya başlamak da gerekmektedir. Saç boyanır boyanmaz ilk yıkamada şampuan kullanmak doğru değildir. Bu boyanın kalıcılık süresini azaltacağı için ilk yıkamada şampuan kullanmadan saç yıkanmalıdır. Saç boyadıktan 2 gün sonra şampuan kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak boyama işleminden saçınız ve deriniz yıpranabileceği için boyama sonrasına uygun üretilmiş şampuanlar tercih etmelisiniz.

Saç Boyandıktan Sonra Poşet Geçirilir Mi?

Saç boyandıktan sonra poşete geçirilebilir. Saç boyası saça uygulandıktan sonra belli bir miktar beklemek gerekmektedir. Bu süreçte eğer boyanın etrafa bulaşmasından endişe ediyorsanız saçınızı bir poşet yardımı ile sarmanızda hiçbir sakınca yoktur. Poşet gibi streç filmde boyama işleminden sonra saça sarılabilir.

Saçı Boyadıktan Sonra Streç Film Geçirilir Mi?

Saçınızı boyadıktan sonra streç film geçirebilirsiniz. Bunun hiçbir zararı yoktur. Zararı olmadığı gibi boyalı saçlarınızın bir yerlere değerek evinize boya bulaşmasının engellenmesinde de yararı vardır.

Saç Boyandıktan Sonra Şampuanla Yıkanır Mı?

Saç boyandıktan sonra şampuanla yıkanabilir ancak bu boyanın kalıcılığı açısından tavsiye edilmemektedir. Eğer saç boyanız kalıcı olsun istiyorsanız boyadan sonra ilk 2 gün şampuansız bir şekilde yıkamanız önerilmektedir. Yine de şampuan kullanmak istiyorum diyorsanız bunun saçınıza hiçbir zararı yoktur. Gönül rahatlığıyla şampuan kullanabilirsiniz.

Saç Boyandıktan Sonra Ne Zaman Yıkanır?

Saç boyandıktan hemen sonra yıkanmaya başlanabilir. Bunda ne boya için ne de saç için hiçbir zarar yoktur. Ancak kullandığınız boyanın kalıcı olmasını istiyorsanız ilk yıkamalarınızda şampuan kullanmanız önerilmez. Aynı zamanda çok sıcak su da boyanın kalıcılığını azaltacağı için çok sıcak su kullanarak saç yıkamanızda önerilmez. Bu kurallara dikkat ederek boyanızın kalıcılık ömrünü etkilemeden rahatça saçınızı yıkayabilirsiniz. Yıkamak için beklemenize dahi gerek yoktur.

Açıcının Üstüne Boya Tutar Mı?

Açıcının üstüne boya tutar. Özellikle saç renkler koyu tonlarda olan kişiler daha açık renkler kullanmak istediğinde boya tutmayacağı için saç açıcı kullanmaktadırlar. Saç açıcının üstüne açık renk boyalar çok daha iyi tutmaktadır. Ancak saçlarınızın yıpranmasını istemiyorsanız saç açıcıyı kullandıktan hemen sonra boya yapmanız önerilmemektedir. Açıcıyı kullandıktan sonra 2-3 hafta kadar bir süre beklerseniz saçınız dinlenecektir. Böylece saçınıza zarar vermeden açıcının üstüne boya yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mor Şampuan Saç Rengini Açar Mı?

Yorum Yap