Vajinal Mantar Hapı Reçetesiz Alınır Mı? Hangileri Reçetesiz?

Vajinal Mantar Hapı Reçetesiz Alınır Mı? Hangileri Reçetesiz?

Reçetesiz satılan vajinal mantar hapları bulunmaktadır. Reçetesiz mantar hapları almak sağlığınız için tehlikelidir. Özellikle vajinal mantar hapları daha da tehlikelidir çünkü kadınların vajinası en hassas bölgelerdendir. Vajinal haplar doktor kontrolünde kullanılmalı ve reçete ile satın alınmalıdır. Reçetesiz vajinal mantar hapı normal de alınabilir ama almanız sizin sağlığınız için doğru değildir. Eğer ki bir doktor yazmadıysa almamalısınız.

Reçetesiz Satılan Vajinal Mantar Hapları

Vajinal mantar hapları krem ve fitillerin kullanılmayacak olan durumlarında kullanılır. Haplar kadın regl görmeye başlarsa ya da cinsel hayatı henüz başlamamış bir kız kullanacaksa satın tercih edilmektedir. Bazı vajinal mantar hapı isimleri aşağıda verilmiştir.

  • Gyno Lomexin vajinal mantar ilacının fiyatı 61 Türk Lirası
  • Fluzole Vajinal Mantar Hapının fiyatı 34 Türk Lirası
  • Gyno Flor vajinal mantar hapının fiyatı 95 Türk Lirası
  • Sertakozanol vajinal mantar kreminin fiyatı 30 Türk Lirası
  • Mikanozal Fiyatı 65 Türk Lirası
  • Fluconazole Fiyatı 53 Türk Lirası

Bu ilaçlar arasında en iyi vajinal mantar ilacı Mikanozal isimli ilaçtır. Fiyat olarak diğer ilaçlara oranla orta seviye bir fiyata sahip olması da alınabilmesi açısından hastalara kolaylık sağlar. Bu ilacı doktora yazdırarak ya da reçetesiz olarak bir eczaneden temin edebilirsiniz.

Vajinal Mantar İlacı Adetliyken Kullanılır Mı?

Vajinal mantar ilacı tedaviniz devam ederken adet ( regl) görülmeye başlanırsa fitil ya da krem ile tedaviye devam edilemez. Hap olarak kullanacağınız bir ilaç almanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde tedaviye devam edilebilir.

Vajinal mantar hastalığı, vajinal floranın bakteri dengesinin bozulması ile meydana gelen tahriş, kokulu akıntı ve yoğun kaşıntı gibi semptomlara neden olan bir enfeksiyondur. Çoğu kadını etkileyen bu mantar, doğurganlık zamanında olan kadınlarda diğer kadınlara oranla çok sık görülür. Vajina içinde ve dışında sizi rahatsız eden kaşıntı, idrar esansında yanma özel bölgede olan şişme ve kızarıklık, ilişki sırasında ağrı, beyaz, kokusuz lor gibi akıntınız var ise uzman bir doktora görünmelisiniz.

Vajinal Mantar Hapı Varken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Bu durumda cinsel ilişkiye girilmesi doğru olmaz. Hem mantar hem enfeksiyon oranı artabilir. İlacın etkisi de bu durumda azalır ve tedavi geçersiz olabilir. Tedavi için kullanılan ilaçların etkisin, azaltmamak ve tedaviyi yarım bırakmamak amaçlı cinsel ilişkiye ara verilmesi doğru olacaktır. Bu ara 1 hafta dahi olsa tedaviniz de büyük yol almanıza yardımcı olacaktır. Vajinal mantar varken cinsel ilişki yaşamak karşı tarafa da zarar verebilir.

Vajina da Mantar Varken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Mantar hastalığı vajinada mevcutken cinsel ilişkiye girilmez. Her iki taraf içinde zararları vardır. Kadın için zararı tedavinin akıbeti açısından kötüye gitmesidir. Erkek tarafı içinse korunmasız bir ilişki ise mantarın bulaşıcılığı yüzünden problem yaratabilir.

İlginizi Çekebilir: Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Satılır Mı?

Yorum Yap